Dolar
 
tule
Euro
 
tule
Altın
 
İmkb
 
lt;/title>
 yazdır      Facebook da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Sodalar hiçte masum değil

30 Temmuz 2014 Çarşamba - 15:28


Yazı Boyutu:


İçtiğimiz sodalar aslında bize faydadan çok zarar veriyor


Soda sevenlere önem arzeden uyarı

Özellikle sindirimi hızlandırması amacı ile içilen soda tansiyonu yükseltiyor.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, beden tarafından kabul görmeyen madde karbondioksit ile işlenmiş sodaların sağlığa zarar verdiğini, bilhassa tansiyonu yüksek olanların soda içerken çok temkinli olmaları gerektiğini bildirdi .

Yemeğin ardından sindirimi hızlandırsın, yağları atsın diye soda içmenin faydası olmadığını dile getiren Sayın, natürel mineralli suların, karbondioksit katkısı olmadan şişelenmiş olanlarını tercih etmek gerektiğini de vurguladı.

Soda tansiyonu yükseltmekte

İnsan vücudunun oksijeni almaya, karbondioksiti atmaya programlanmış olduğunu söyleyen Diyet Uzmanı Işın Sayın, "Hücre içersinde enerjinin yakılması, dinamizm, zihinsel fonksiyonlar vb. birçok işin yolunda gitmesi, kandaki oksijen oranıyla ilişkilidir. Kanda yeteri kadar oranda oksijen ve oldukça az karbondioksit yer alması istenir. Bütün gazlı içeceklerde olduğu gibi benzeri sodada da karbondioksit oranı yüksektir. Natürel mineralli suyu karbondioksit katkısı olmadan şişelemek en güzelidir. Mineraller genelde karbonat, sülfat vb. tuzlar içerirler. Bunlar tuz tadı vermeyen tuzlardır. Aynı tatlı tat vermemesine nazaran , kan şekerini yükseltebilen pilav, patates gibi… Tuz tadı vermeyen mineral tuzları da tansiyonu yükseltebilmektedir" diye konuştu.

Zayıflamak amacı ile soda içmek yanlış

Tuz içeren bu sodaları sıkça içmenin, ödemi kronikleştirdiğini vurgulayan Sayın, "Bu esnada; vücudun yağları yakması da dolaylı olarak yavaşlar. Çünkü; bedende ödem varsa, böbreklere giden su azalır. İdrarın rengi koyulaşır, kokusu ağırlaşır. Böbrekten tamamı atılamayan toksinler; böbreğe uzanan kılcal damarlar aracılığı ile kana geri emilir. Beden içerisinde tekrar dolaşıma katılır. Karaciğer bu kanda gezen toksik maddelerle ilgilenmek zorunda kalır. Onları etkisizleştirmeye çalışır. Bu defa , bir başka işi olan yağları yakmayı yavaşlatır. Ödem varken, karaciğer düzgün olarak yağ yakmaktansa , detoks işiyle uğraştığından, zayıflama diyetlerinden beklenen sonuç gelmeyebilir. Hamilelerde de bütün beden genelinde ödemi şiddetlendirir, kilo alma hızını etkiler." şeklinde konuştu.

Yemeğin akabinde sodanın bir yararı bulunmuyor

Hızlı yemek yediğimizde hava yutarız. Midedeki bu gaz birikiminin üstüne sodanın gazı eklendiğinde, bulunan gazı dışarı atmak kolaylaşır ve mekanik bir rahatlama oluşur. Aslında sodanın bileşiminde sindirim enzimi yoktur. Yalnız midedeki gazdan meydana gelen gerginliği atmaya yardımcı olmuştur. Takip eden saatlerde içerdiği tuzların oluşturacağı ödem de cabasıdır. Zor sporlar yapmıyorsanız gündelik beslenmenize soda ilave etmenin bir icabı yoktur, gereksinim duyduğunuz mineraller bakliyat, sebze, et, balık, kuruyemiş vb sıhhatli besinlerle de alınır.

Fazlası böbrekte taşa da yol açabiliyor

Minerallerin vücuda daima soda ile yüklenmesi netisiyle , başka bir deyişle gün içerisinde 2 ve 2´den fazla soda içilmesi halinde , bir takım minerallerin birikimiyle zarar bile verebilmektedir . Örneğin; flor birikimi florozis dediğimiz olayla sonuçlanır, dişler sararır. Kalsiyum birikimi böbrekte taş oluşumuna sebeb olur vb. Bu sebeble tansiyonunuzun çok düştüğünü ölçerek tespit ettiğimizde, soda içmek faudalı olur. Lâkin beslenme ve rejim uzmanları kontrolünde yeteri kadar ve dengeli bir beslenme programındaysanız, gündelik gereken mineralleri besinlerle alırsınız ve aslında sodaya da ihtiyacınız kalmaz.

Etiketler : sodanın faydaları, sodanın zararları, soda, fayda, zarar, soda sevenler için uyarı
Bu haber sizden önce 3628 defa okunmuştur.
Diğer Haberler
Narkozsuz Bel ve Boyun Fitigi
Bebeği tehlikeye sokan sinyall
Gitgide Nomofobik oluyoru
Sezaryenla doğum azalacak
Yağ yakmak için bunu için
Mükemmel bacaklar için
Aman sağlığınızdan olmayın!
Stresin düşmanı ceviz
En ideal uyku süresi
Yüzünüz hastalığı söylüyo
Kansere karşı böğürtlen
Yıpranmış saçları onarma
Cildinize kış bakımı
Alkol ve gebelik
Anne sütü acıyı azaltıyor
Yüksek topuğa dikkat
Grip aşısı yaptırın
Çocukların beslenmesi
Depresyona kimler girer?
Kalp hastaları dikkat!
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
ANKETİMİZE KATILIN
En Beğendiğiniz Oyuncu Kimdir?
Kenan İmirzalıoğlu
Kıvanç Tatlıtuğ
Murat Yıldırım
NAMAZ VAKİTLERİ