Dolar
 
tule
Euro
 
tule
Altın
 
İmkb
 
lt;/title>
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Bedelli torba yasa ile gelecek

14 Eylül 2014 Pazar - 03:23


Yazı Boyutu:


Bedelli askerlik bedelli vizesi asker torbasıyla gelecek.


Bedelli vizesi asker torbası geliyor!

Bedelli askerliğin farklı bir kanun ve düzenleme ile değil de, yeni çıkarılacak olan torba kanun ile Meclis´ten geçirilmesi tasarılanıyor. Yeni Askeri Kanun tasarısını da içerisinde barındıracak olan yeni torba kanun Ekim´de Meclis´e gelecek.

Bedelli  askerlik tertip edilmesi tekrar gündemde. Düzenlemenin farklı bir kanun önerisi yerine Başbakanlık´ta çalışmaları bir senedir yürütülen ve askeri yargıda yeni düzenlemeler getirecek Askeri Torba Kanun Planı´nın içerisinde olması tasarılanıyor. Planın Ekim ayı içinde Meclis´e sevk edilmesi bekleniyor.

Yeni torbada neler olacak?

Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla Başbakanlık´a sevk edilen ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığıyla üzerinde çalışma yapılmış olan Askeri Torba Kanun Planı´nın Ekim´de Meclis´in açılmasının sonrasında hemen gündeme gelmesi bekleniyor. Askeri Torba´da askeri hakimler, tertip konusu yanısıra astsubayların özlük haklarına ilişkili olarak düzenlemeler de yer alacak. Askerden daha önce atılan darbe mağdurlarıyla alakalı düzenlemenin plana girip girmeyeceği artık tam olarak belli değil. Darbe mağdurlarının bir bölümü özlük haklarına kavuşurken bir bölümünün mağduriyeti halen devam ediyor.

Ücret ve yaş belirlenecek

Tasarıya bedelli askerlik düzenlemesinin de eklenmesi bekleniyor. Bedelli askerlik bekleyenlerin sayısının 800 bin civarı olduğu ifade edilirken bundan önceki bedellide 29 olarak sunulan yaş hududunun daha aşağıya çekilip çekilmeyeceği konusu üzerinde de çalışma yapılıyor. İstekler yaşın 25´e indirilmesi istikametinde. Fakat bu vaziyetin Genelkurmay Başkanlığı´nın yapacağı tasarıları aksatmayacak istikamette tertip edilmesi hedefleniyor. En son yapılmış olan bedellide 30 bin TL olarak belirlenen ücret herkes tarafından yüksek olarak görülmüştü. Yeni çıkarılacak bir bedelli uygulamasında fiyatın en pek 20 bin TL olabileceği konuşuluyor. 500 bin bireyin bedelli uygulamasından istifade etmesi ve 20 bin TL ödediği varsayıldığında, devletin kasasına tam 10 milyar TL girmiş olacak.

Etiketler : bedelli askerlik, bedelli vizesi, asker, askerlik, vatani görev, asker torbası, bedelli vizesi asker torbası, vatan borcu, bedelli
Bu haber sizden önce 866 defa okunmuştur.
Diğer Haberler
MİTve askerden operasyon.
Öğrencilere uyuşturucu servisi
Kore´nin hakareti için b
Naylon Faturacıya Ağır ceza ge
Meclis´te tuhaf bir temi
Sarıgül´den şok karar
İthal silahla güvenlik olmaz
MHP´nin umudu AKP´nin iflası
Çelik´ten muhalefete ağır suçl
TBMM, tatile girmeyecek
O tartışmayı yeniden başlattı
Mardin´de patlama.!
O Bina Yıkılıyo.
Gülen battıkça batıyor.
Kız yetiştirme yurdunda isyan.
Fas Kralı 5 uçakla Türkiye´de
Demirtaş´tan hükümete ça
Fethullah Gülen kendini reddet
HSYK krizinin perde arkası
Bordo Bereliler dağlara ç
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
ANKETİMİZE KATILIN
En Beğendiğiniz Oyuncu Kimdir?
Kenan İmirzalıoğlu
Kıvanç Tatlıtuğ
Murat Yıldırım
NAMAZ VAKİTLERİ