Dolar
 
tule
Euro
 
tule
Altın
 
İmkb
 
lt;/title>
 yazdır      Facebook da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

Özel okulları rahatlatacak düzenleme

22 Ocak 2015 Perşembe - 15:13


Yazı Boyutu:


MEB, 1 Ocak 2015 öncesi açılan özel okullar için ilkokul ve liseleri ayrı binalara taşıma zorunluluğunu kaldırdı.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin ardından lise ya da ilkokullarını ayrı binalara taşıması gereken özel okullara kolaylık sağlayarak, 1 Ocak 2015 öncesi açılan okulları bu zorunluluktan muaf tuttu.

MEB, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, özel okul açmada yaşanan bazı sıkıntılar üzerine Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi´nde değişikliğe gitti. 12 yıllık zorunlu eğitime ilişkin kanunla getirilen "ilköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması ancak imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir" hükmü çerçevesinde, hazırlanan eski yönergede ilkokulla aynı binada bulunan lise veya ilkokulun programlarının, 15 Temmuz 2015´e kadar ayrı bir binaya taşınması zorunluluğu bulunuyordu.

Pratikte bazı sıkıntılar doğuran bu zorunluluk, yönergede yapılan değişiklikle giderildi. Yeni düzenlemeyle, 1 Ocak 2015 tarihinden önce açılmış ancak ilkokul ve liseleri aynı binada olan özel okulların ayrı ayrı binalara taşınması zorunluluğu kaldırıldı. Bu tarihten önce ilkokul, ortaokul ve lise bölümleri aynı binada bulunan özel okullar, mevcut binaları ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam edebilecek. Ancak bu tarihten sonra özel okul açmak isteyen kurumların ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinin ayrı binalarda olması gerekecek.

Yönergeyle, 1 Ocak 2015´ten önce kurum açma izni alan özel okul ve özel eğitim kurumlarının, eski yönergedeki standartlara 15 Temmuz 2015 tarihine kadar, uygun değişiklikler yapma şartı da kaldırıldı. Böylece, 1 Ocak 2015´den önce kurum açma izni alan özel okulların kazandıkları bazı haklar da korundu.

Eski binaya asansör kolaylığı

Öte yandan binası uzun yıllardır açık bulunan fakat fiziki şartları, asansör merdiven, kapı, pencere ve koridorlarda değişikliğe elverişli olmayan okulların yaşadığı sıkıntıyı giderecek düzenleme de yapıldı. Buna göre, kültür varlığı olarak tescil edilen binalarda olduğu gibi 1 Ocak 2015´ten önce açılan okulların binalarında da merdiven, kapı, pencere, asansör ve koridor tetkikleri, açıldığı tarihteki standartlara göre yapılacak.

Merdiven genişliklerinde de esneme yapıldı

Bakanlığın yönergesinde, okul binalarının merdiven genişliklerine ilişkin de yeni bir düzenleme yapıldı. Yönetmelikle, özel okul açarken sıkıntı doğuran, yangın merdiveni hariç birden fazla merdiven bulunan okullarda her bir merdivenin genişliği en az 1,4 metre olması şartı da kaldırıldı. Buna göre, artık yangın merdiveni, yürüyen merdiven ve genişliği bir metreden az olan merdivenler hariç olmak üzere merdiven genişliği hesabında okulda bulunan merdivenlerin toplam genişliği dikkate alınacak.

http://www.kredivekartmasrafi.com/

Altan ALKAN

http://altanalkan.org

http://altanalkan.com.tr

Kaynak :YeniŞafak

ekleyen :Tuğba Batkitar

Etiketler : meb, özel okul, rahatlama
Bu haber sizden önce 1343 defa okunmuştur.
Diğer Haberler
Meslek kurslarına sahip çıktı
Meb öğretmen açığı sayısını aç
500 üniversiteden biri Türkiye
Öğretmenlik başvuruları başlad
Engelli öğrencilere kolaylık
Dünya Üniversiteler Kongr
ÖSYM´ye suç duyurusu
Burs ve kredi başvuruları başl
Öğretmenler 1 Eylülde işbaşınd
Korkuyla 3 Yıl Daha Eğiti
KPSS rekortmeni karı koca
Öğretmenlere 7 yıl zorunl
YÖK´ten vahim KPSS rap&#
YÖK´ten KPSS skandalına
MEB´ten kızlar için taşı
Üniversitelere kayıtlar yarın
Öğretmen atamaları yarın yapıl
En düşük okul alışverişinin ma
Üniversite harçlarına zam yok
KPSS´de düğüm nasıl çözü
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
ANKETİMİZE KATILIN
En Beğendiğiniz Oyuncu Kimdir?
Kenan İmirzalıoğlu
Kıvanç Tatlıtuğ
Murat Yıldırım
NAMAZ VAKİTLERİ