adscode
adscode
adscode

Son dakika haberi Suriye ve Ira a hava harekatı

Türk savaş uçakları Suriye ve Irak ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatı düzenliyor Milli Savunma Bakanlığı Suriye ve Irak a hava harekatı düzenlendiğini duyurdu

Son dakika haberi Suriye ve Ira a hava harekatı

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) sosyal medya hesabından "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" paylaşımı yapıldı.

Paylaşımda, bir Türk savaş uçağının pistten kalkış anına ilişkin fotoğrafa da yer verildi.

 

Habertürk Dış Politika ve Güvenlik Yayın Koordinatörü Çetiner Çetin, İstinye Üniversitesi öğretim görevlisi İsmail Hakkı Pekün ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Abdullah Ağar, harekatı Habertürk'e değerlendirdi.


ÇETİNER ÇETİN: İLK KEZ BÖYLE GENİŞ BİR ALANDA OPERASYON OLUYOR

Tel Rifat, Maranes, Malikiye bölgesinin kısmi, Kobani, Musul-Erbil arası Karaçok Dağı. Erbil-Kandil arasındaki Serbeser. Sincar ve Asos. Yıllardır operasyonları takip ediyorum. İlk defa bu kadar geniş bir alanda geniş bir operasyon. Suriye'deki bölgelerle ilgili sınırın hemen içerisine girmenize gerek yok. Yaklaşık bizim uçaklar 30 kilometre derinliğe karar atış yapabiliyorlar. Malikiye çok yanıbaşımızda, Tel Rifat da öyle. En büyük sıkıntı yaşadığımız bölgelerden biri. Bu bölgelerde sadece F-16'lar değil SİHA'lar da muhtemelen kullanılmıştır. Dün lazerli uçuşlar yapıldı. Lazerli uçuşlarda belli alanlar belirleniyor. Lazerle vuruş, tamamen nokta operasyonudur. Daha önce böyle bir atış yöntemini 2017-18'de Afrin operasyonunda görmüştük. Irak'ta Karaçok Dağı, Süleymaniye'de bir bölge var.

ABDULLAH AĞAR: ŞİMDİYE KADAR OLAN EN KAPSAMLI HAREKAT

Takip ettiğim harekatlar içerisinde en kapsamlı harekat olarak değerlendiriyorum. Konuştuğumuz her yerin vurulduğunu görüyoruz. Benim şu ana kadar tespit edebildiğim 15 civarında alan var. Irak'ta Kandil, Süleymaniye, Erbil, Dobruk, Musul tarafları var. Şehirlerin içerisinde de çok özel yerlerin vurulduğunu görüyoruz. Suriye'de sınıra yaslı alanlarda hemen her yerin vurulduğunu görüyoruz. Şeybada, Tel Rifat, Maranez, Malikiye, AynelArab vuruluyor. Şimdiye kadar bu kadar kapsamlı hava harekâtı görmedim. Daha önce de yapılmıştı ama bu kadar yoğun değildi. Çok ciddi ve geniş kapsamlı çalışıldığı gözüküyor. Bizim harekat alanlarının dışında PKK'nın yuvalandığı, mevzilendiği hemen her yeri vurulduğunu görüyoruz. Sahadan almış olduğumuz bilgilerle konuşuyorum. Pek çok kaynaktan geldi bu haberler. Bakıldığında Suriye ve Irak'ta şu ana kadar bu kadar kapsamlı harekat eş zamanlı yapılmamıştı. Bu kadar yoğun hava harekatı, bu kadar çoklu alana terörle mücadele tarihimizde bence ilk defa yapıldı.


İSMAİL HAKKI PEKÜN: İLK DEFA BU KADAR HEDEF ATEŞ ALTINDA

Hava Kuvvetlerinde bir hedef planı vardır. Bu hedefler tespit edildikten sonra Hava İstihbarat Komutanlığı'nda üç boyutlu hale getirilip filolara gönderiliyor. O koordinatlara göre hareket edilir. Lazer güdüm kiti kullanılıyor. Hem Suriye hava sahasına hem Irak hava sahasına hem de bazı yerlerde eğer Süleymaniye'ye gireceklerse İran hava sahasından geçtikleri olmuştur. Dün Erbil Konsolosluğu'ndan yapılan açıklama var. Türkiye böyle bir harekat yapacağı zaman ABD ve İran'a bilgi verip hava sahasıyla ilgili gerekli koordinatları sağlar. Bunu büyük ihtimalle Rusya ile yapmışlardır. Erbil Konsolosluğu sadece Amerikan vatandaşlarına bu bölgelerde dikkat etmeleri gerektiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyinde operasyon hazırlığı yaptığına dair bildiri yayınladı. İlk defa böyle bir şey oldu. Büyük ihtimalle onlara bilgi verilmiştir konuyla ilgili. Uçak kalkar gider, vurur. Birden fakla hedef verilmişse, ikmalini yapar, gider bir daha vurur. İkincisi ise bizim elimizde keskin nişancı kitleri var. 30 kilometreden hedefi görüyor. Kaç tane uçak kalktığını bilmiyorum ama bence de ilk defa bu kadar çok hedefin ateş altına alındığını söyleyebilirim.

Ayrıntılar gelecek...

adscode

İlk Yorumu Siz Yapın

Gönder

Bakmadan Geçmeyin